Muzika

Ketvirtieji "Sugrįžimai"

kronika

Jau ketvirtus metus Lietuvos muzikų rėmimo fondas rengia festivalį "Sugrįžimai". Per šiųmečius "Sugrįžimus" (balandžio-gegužės mėn.) į Lietuvą buvo atvykę 23 muzikantai iš trijų kontinentų - Europos, Amerikos ir Azijos. Festivalio metu surengtas 21 koncertas Vilniuje, Šiauliuose, Klaipėdoje, Kaune, Šalčininkuose. Įvyko du susitikimai-koncertai, kuriuose buvo muzikuojama, dalijamasi patirtimi, diskutuojama. Festivalio renginiuose apsilankė per 6000 klausytojų.

Lietuvos muzikų rėmimo fondas beveik du mėnesius trunkančiam "Sugrįžimų" festivaliui rengiasi daugelį mėnesių. Pirmiausia susiduriama su atlikėjų pasirinkimo problema. Studijos ar darbas užsienyje nėra pagrindinis kriterijus. Kvietimą dalyvauti festivalyje lemia muzikantų laimėjimai tėvynėje ir tarptautinis jų įvertinimas, muzikologų, profesorių nuomonė. Nemažai pastangų tenka skirti ir koncertų salių paieškai. Be to, labai svarbi festivalio darbo sritis - visuomenės informavimas, bendravimas su žiniasklaida. Šįmet pasiteisino "Sugrįžimuose" pirmą kartą veikusi Spaudos svetainė "Naručio" viešbutyje (tai gerb. N. ir J. Novickų parama festivaliui), ji sudarė galimybes nuolat bendrauti su žiniasklaidos atstovais. Spaudos konferencijose buvo galima išgirsti jaunųjų menininkų, jų profesorių, muzikologų nuomonę, vertinimus, pasiūlymus. Kiekvienam "Sugrįžimų" festivaliui fondas parengia ir išspausdina turiningus bukletus, kuriuose klausytojai randa jaunųjų atlikėjų kūrybines biografijas, programas, nuotraukas. Spausdinamos ir spalvingos afišos, kvietimai.

Įvairių Lietuvoje rengiamų festivalių kontekste "Sugrįžimai" visada susiduria su rizika, nes šio festivalio programose dominuoja jaunų atlikėjų vardai, neretai gerai žinomi tik profesionalių muzikų aplinkoje. Ir čia atsiskleidžia kilni festivalio rengėjų misija - visuomenei pristatyti talentingus, bet dar mažai žinomus muzikantus, įtikinti klausytojus, jog šiuos koncertus verta aplankyti. Kūrybinis darbuotojų požiūris į visus fondo renginius, rėmėjų parama, kai kurių vyriausybinių institucijų globa, net ir esant menkiems finansiniams ištekliams (festivaliui "Sugrįžimai 2002" Kultūros ministerija skyrė tik 15 tūkst. Lt, todėl net visų kelionės išlaidų atlikėjams nepavyko sumokėti), lemia renginių sėkmę, sumažina riziką. Festivalio koncertai yra gausiai lankomi ir jaunų, ir vyresnių žmonių, studentų ir kariūnų, profesorių, mokytojų, gydytojų, pensininkų, neįgaliųjų, kuriuos fondas ypač jautriai globoja.

"Sugrįžimuose 2002" skambėjo vokalinė muzika, griežė ir skambino instrumentininkai, vargonavo vargonininkai. Gausiame atlikėjų būryje išryškėjo įdomus dalykas - net septynis duetus sudarė artimi žmonės: koncertų scenose matėme ir girdėjome jaunas šeimas, brolius, muzikantus, tęsiančius šeimų muzikavimo tradicijas.

Festivalio pirmąjį koncertą pradėjo Lietuvoje ir kitose šalyse jau gerai žinoma smuikininkė Dalia Stulgytė-Schmalenberg ir jos vyras dirigentas Tilo Schmalenbergas. Svečiai iš Vokietijos kartu su Lietuvos kameriniu orkestru ir Šiaulių valstybiniu kameriniu choru "Polifonija" surengė tris koncertus Šiauliuose, Klaipėdoje ir Vilniuje. Gausių plojimų, puikių vertinimų sulaukė D. Stulgytės-Schmalenberg ir Žilvino Malikėno pagriežtas J.S. Bacho Koncertas dviem smuikams ir orkestrui. Koncertų metu nuskambėjo ir premjera - G. Rossini mišios "Messa di Rimini". Specialistų nuomone, koncertuose puikiai dirigavo T. Schmalenbergas. Sėkmingai pasirodė ir jaunieji Lietuvos dainininkai.

Fortepijoninės muzikos koncertus surengė Rimvydas Kisevičius (Vokietija) ir Giedrė Kisevičienė, fortepijoninis duetas iš Tailando Artas Balakauskas ir Idhuon Srikaranonda-Bala- kauskienė. Pastarieji pirmą kartą Lietuvoje atliko efektingą Osvaldo Balakausko koncertą dviem fortepijonams "Metų laikai". Iš Londono atvyko ir Taikomosios dailės muziejuje koncertą surengė smuikininkas Marius Stravinskas su savo mama pianiste Eleonora Bekova. Brandų ir įdomų dialogą išgirdome brolių pianisto Aido ir smuikininko Dainiaus Puodžiukų koncerte. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vargonavo Aušra ir Vidas Pinkevičiai (vokalo solo partiją atliko Virgilijus Noreika). Drauge koncertavo bičiulės nuo vaikystės, garsių muzikų šeimų tradicijų tęsėjos - pianistė Indrė Baikštytė (kompozitoriaus, profesoriaus Eduardo Balsio anūkė) ir smuikininkė Rūta Lipinaitytė (smuikininkės, docentės Undinės Jagėlaitės duktė).

Gražia tradicija tampa svečių koncertinė viešnagė su kolegomis iš užsienio ar su mūsiškiais muzikais. Štai pianistas Edvinas Minkštimas savo koncertą surengė su kolega iš Paryžiaus, pianistu Elio Di Tanna. Su kolegomis užsieniečiais koncertavo ir solistė Raminta Babickaitė - jai talkino pianistas Sergejus Filioglo. Didelio klausytojų susidomėjimo sulaukęs Edgaras Montvidas (Prudkaus- kas) iš Londono atvyko su "savu" pianistu Davidu Gowlandu. Jaunai solistei Kristinai Zmailaitei ir jos bičiuliui, talentingam dainininkui Edmundui Seiliui akompanavo pianistė Lina Šatkutė, o Aušrinei Stundytei - Lina Giedraitytė. Altistės Indrės Miknienės koncertą praturtino pianistė Aleksandra Žvirblytė ir dainininkė Inesa Linaburgytė.

Ir šiųmetiniame festivalyje buvo išlaikyta pagarbos vyresnei muzikų kartai tradicija. S. Vainiūno namuose surengtas dainininko, poeto, dramaturgo Stasio Santvaro kūrybos vakaras. Tai nepriklausomos Lietuvos laikų menininkas, po karo gyvenęs, dirbęs bei kūręs JAV. Neseniai buvo paminėtos S. Santvaro 100-osios gimimo metinės. Vakare, kurio įdomią programą parengė muzikologas Vaclovas Juodpusis, girdėjome dainininko įrašus, jo paties skaitomus eilėraščius, artimųjų, kolegų prisiminimus. Poeto kūrybą ypač jautriai skaitė aktoriai Rūta Staliliūnaitė ir Egidijus Stancikas, dainavo Vincentas Kuprys, muzikavo fleitininkė Viktorija Vaišnienė ir pianistė Vilma Rindzevičiūtė, jauna smuikininkė Dalia Kuznecovaitė, pianistės Melita Diamandidi ir Sigutė Gražinienė.

Ir šį pavasarį trumpam sugrįžę į gana turtingą Lietuvos muzikinį gyvenimą "Sugrįžimų 2002" festivalio dalyviai "nepaskendo" jame, bet įrašė gražų muzikinį puslapį patvirtindami tai, jog remiamas, propaguojamas klasikinės muzikos menas turi daug gerbėjų ir nuolatinių klausytojų.

E. B.