Muzika

Simfoninio dirigavimo studijos

Kronika

Gegužės 11–21 d. Lietuvos muzikos akademija surengė "Erasmus" dirigavimo kursus, kuriuose dalyvavo 16 simfoninio dirigavimo studentų (Lietuvai atstovavo Dainius Povilionis ir Rolandas Troninas), trys profesoriai iš partnerinių institucijų – Juozas Domarkas (Lietuvos muzikos akademija), Neilas Thomsonas (Londono karališkasis muzikos koledžas), Jorge Rotteris (Vienos universitetas "Mozarteum") bei kviestinis dirigentas iš Vokietijos – Peteris Gülke. Kursų eigai įvertinti buvo pakviestas tarptautinis ekspertas, Vienos muzikos ir vaizduojamojo meno universiteto profesorius ir prorektorius Gottfriedas Scholzas.

"Erasmus" dirigavimo kursai šiuo metu Europoje yra vienintelė intensyvi simfoninio dirigavimo studijų programa, kur tarptautinėms studentų grupėms dėsto žymūs Europos profesoriai dirigentai, o kursų repeticijose bei koncertuose groja profesionalus orkestras – Lietuvos nacionalinis simfoninis. Kursų metu studijuojamas ir diriguojamas įvairus simfoninės muzikos repertuaras. Šiemet keturias studijų programas sudarė L. van Beethoveno Simfonija Nr. 8 F-dur, op. 93, Z. Kadįly "Galantos šokiai", S. Prokofjevo "Klasikinė simfonija" (Nr. 1) D-dur, op. 25, L. van Beethoveno uvertiūra "Coriolan", op. 62, A. Coplando siuita "Apalačų pavasaris", G. Mahlerio Adagietto iš Simfonijos Nr. 5 cis-moll, P. Čaikovskio Serenada styginiams C-dur, op. 48, ir R. Wagnerio "Zygfrydo idilija". Šie kūriniai skambėjo ir baigiamuosiuose kursų koncertuose Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje gegužės 20 ir 21 d.

Koncertai vainikavo savaitę trukusią intensyvią studijų programą: darbą su profesoriais ir pianistais koncertmeisteriais, repeticijas su sim- foniniu orkestru, jų vaizdo įrašų peržiūras ir analizę, individualias profesorių konsultacijas. Po koncertų vyko diskusijos ir kursantų vertinimai, kursų dalyviams suteikti Europos kreditų perkėlimo sistemos kreditai.

Beje, nebe pirmą kartą Lietuvoje rengiami "Erasmus" dirigavimo kursai plečia bendravimo tinklą, iš to mezgasi ir kai kurių dalyvių ateities planai. Kai kas iš dalyvių noriai dalyvauja kursuose pakartotinai (prieš porą metų sėkmingai pasirodęs šiemet į kursus ir vėl atvyko Otto Tauskas iš Utrechto aukštosios menų mokyklos), kai ką ateityje galbūt išvysime prie NSO dirigento pulto su savarankiškai parengta koncertine programa. Štai rudenį Maestro J. Domarkas pakvietė pakoncertuoti pernai jam ypač įsiminusį Aleksandrą Markovičių iš Vienos muzikos ir vaizduojamojo meno universiteto.

Savitas kursų rezultatas buvo ir juose ankstesniais metais dėsčiusio Maestro Jono Aleksos darbas Londone, kur jis vedė dirigavimo meistriškumo pamokas. Taigi ir kursams pasibaigus bendravimas tęsiasi.

Skirmantė Valiulytė