Muzika

Baleto mecenavimo tradicija

Aliodija Ruzgaitė

Jurgis Žalkauskas įteikė prizus Lietuvos baleto šokėjams

Dažnai iš Australijos į Lietuvą atvyksta architektas Jurgis Žalkauskas. Kiekvienos viešnagės metu jis žiūri visus Nacionalinio operos ir baleto teatro baleto spektaklius ir profesionaliai juos vertina. Žiūrovai, mėgstantys baleto meną, XIX šimtmetyje Rusijoje su ironija ir be jos buvo vadinami baletomanais (it. balletto + gr. mania). Daugelis jų vėliau tapo gerais baleto kritikais. Žymus anglų kritikas A. Haskellas vieną savo knygą taip ir pavadino – "Baletomanija"...

Pirmuoju lietuvių baletomanu vadinčiau generolą Vladą Nagevičių, kuris buvo didelis baleto gerbėjas. Solistė J. Jovaišaitė pasakojo, kad grįžęs iš Ispanijos jis jai atvežė ispaniškas kastanjetes, vėduoklę. O J. Žalkauskas baletu susižavėjo vaikystėje, kai tėvai jį nuvedė į Kauno valstybės teatrą, į G. Verdi operą "Traviata". Jam jokio įspūdžio nepaliko operos solistai... bet užtat sužavėjo J. Jovaišaitės ir B. Kelbausko temperamentingai sušoktas ispanų šokis. Karo metais, jau būdamas gimnazistas, Jurgis stovėdavo eilėse prie bilietų kasos. Jis net turėjo nuolatinę stovimą vietą teatro antrojo aukšto kairėje pusėje. Iki šiol jis prisimena talentingas jaunas solistes T. Sventickaitę, G. Sabaliauskaitę. 1944 m. karo nublokštas į Vokietiją, J. Žalkauskas studijavo piešimą ir čia stebėjo lietuvių menininkų pasirodymus – solistų A. Šlepetytės ir A. Liepino šokius. 1949 m. atvykęs į Australiją, jis daug mokėsi, kol gavo teisę dirbti architektu. Ir čia jau kartu su žmona Jone lankė ir tebelanko visus Australijos baleto spektaklius. Jau daugelį metų jis yra Australijos baleto draugijos narys ir norėtų, kad ir Lietuvoje turtingi žmonės aukotų pinigus šiam gražiam menui.

Kai po daugelio metų J. Žalkauskas aplankė Lietuvą, jį ypač sujaudino J. Indros baletas "Audronė", patiko ir baleto solistai. Australijoje jis parengė radijo laidų apie lietuvių baletą, jo istoriją, 1999 m. Melburno universitete šia tema skaitė paskaitą. Aš vertinu išsamius J. Žalkausko straipsnius apie lietuvių baletą 1920–1940 m., kuriuose jis panaudojo į Australiją išvykusių baleto šokėjų atsiminimus (anuo metu Lietuvoje cenzūra išbraukdavo išvykusiųjų pavardes). 1997 m. J. Žalkauskas kartu su Australijos baleto šokėja lietuvaite Ramona Ratas įsteigė Lietuvos baleto bičiulių draugiją. Abu steigėjai organizuoja vakarones, kurių metu vyksta loterijos, rodomi lietuvių baleto spektaklių įrašai. J. Žalkauskas apgailestauja, kad įrašai prastos kokybės ir kad iki šiol neišleista nė viena baleto vaizdajuostė, kuri būtų puiki mūsų baleto reklama – ją pirktų ir atvažiavę turistai. Aš irgi iš Jurgio gavau apie 50 vaizdajuosčių, supažindinančių su Australijos, Anglijos, Amerikos baleto trupių spektakliais, ir surengiau nemažai "baleto videosiurprizų". Šiais metais bičiulių draugija atsiuntė net 30 pagrindinių šokėjų "instrumentų" – baleto batelių. Šie greitai sunešiojami, trapūs bateliai – nepigūs (apie 80 dolerių).

Ketvirtą kartą šiais metais Jurgis atvyko, kad įteiktų savo prizą jam patikusiems jauniems mūsų šokėjams. Tokiais prizais jis jau yra apdovanojęs M. Baužį, N. Beliakaitę, R. Jezerskytę, A. Paulauską, I. Tsymbal, N. Jušką. Šiais metais prizai atiteko O. Konošenko ir E. Butkui. Premijas J. Žalkauskas įteikė teatre gegužės 15 d., prieš prasidedant baletui "Kontrastai" (muz. S. Prokofjevo). Visus apdovanotuosius jis vadina savo vaikais ir apgailestauja, kad keturi iš jų šoka svetur. O seniai teatre matytas vienaveiksmis baletas "Kontrastai" vėl žavėjo subtiliais neoklasikinio stiliaus solo, duetais, masiniais šokiais. Žaisminga ir savita plastika, išraiškingomis pozomis pasižymėjo solistų O. Konošenko ir V. Fadejevo, A. Bazevičiūtės ir N. Juškos duetai. Šis spektaklis balandžio mėnesį buvo parodytas tarptautiniame baleto festivalyje Rygoje ir sulaukė gražių žiūrovų ir baleto kritikų įvertinimų. Gaila, kad vilniškiai žiūrovai iki šiol mažiau vertina vienaveiksmius baletus. O antrasis vakaro baletas "Karmen" (muz. G. Bizet– R. Ščedrino) šį kartą parodytas be žiūrovų pamiltos E. Špokaitės. Jai susirgus buvo pakviesta Rygos solistė J. Gurvič. Ši šoko nepriekaištingai, bet trūko individualybės žavesio.

Nusileidus scenos uždangai J. Žalkauskas pakvietė šokėjus paragauti jo žmonos tik labai iškilmingomis progomis kepamo torto (jį jau trečią kartą Jurgis atveža iš Australijos).

Svečias jau spėjo pažiūrėti B. Eifmano baletą "Raudonoji Žizel". Jis gyrė ir pastatymą, ir, jo žodžiais tariant, "europinio lygio baleto trupę". Per savo viešnagę J. Žalkauskas žada aplankyti visus į teatro programą įtrauktus baleto spektaklius.